Darom/juosta
Pasėliai stebimi dėl glifosato naudojimo

Siekdama atsakingo augalų apsaugos produktų (AAP) naudojimo žemės ūkyje, Valstybinė augalininkystės tarnyba prie Žemės ūkio ministerijos šią savaitę pradėjo grūdinių ir ankštinių kultūrų pasėlių stebėjimą. Jo metu didelis dėmesys bus skiriamas herbicidų, kurių sudėtyje yra veiklioji medžiaga glifosatas, naudojimui.

Lietuvoje profesionaliam naudojimui yra registruoti 27 herbicidai, kurių sudėtyje yra veikliosios medžiagos glifosato. Šie herbicidai žemdirbiams gelbsti, kai po žiemos išretėjusiuose ar dėl kitų priežasčių silpnuose pasėliuose prieš derliaus nuėmimą itin suveši piktžolės. Varputėtuose ar kitomis piktžolėmis užterštuose plotuose javams tolygiai subręsti kartais trukdo ir lietingi, vėsūs orai. Norint tokiuose pasėliuose sunaikinti tebežaliuojančias piktžoles, bręstantys javai gali būti apdorojami glifosato turinčiais herbicidais, tačiau ne vėliau, kaip iki pjūties likus 10–14 dienų.

Pasėlių stebėjimas dėl AAP, sudėtyje turinčių veikliosios medžiagos glifosato, naudojimo prieš derliaus nuėmimą atliekamas antrus metus iš eilės. Pernai Augalininkystės tarnybos specialistai 7 savaites (nuo liepos 20 d. iki rugsėjo 1 d.) intensyviai stebėjo, kaip laikomasi reikalavimų nenaudoti tokių produktų iki pjūties likus mažesniam nei AAP etiketėje nurodytam laikui. Per šį laiką apvažiuotos 408 seniūnijos (daugelyje jų buvo lankytasi po kelis kartus) ir užfiksuota 20 atvejų, kai ūkininkai purškė pasėlius augalų apsaugos produktais, turinčiais glifosato, tačiau vėliau dar kartą patikrinus tuos pačius laukus nustatyta, kad buvo išlaikyti visi reikalaujami terminai t. y. javai buvo nupjauti ne anksčiau nei 10 dienų po purškimo herbicidais.

„Puikiai suprantame, kad neįmanoma stebėti visų laukų purškimo atvejų vienu metu – tam neužtektų tarnybos turimų išteklių, tačiau džiugina ir teikia vilties tai, kad ūkininkai tampa sąmoningi ir augalų apsaugos priemones naudoja atsakingai – laikosi visų nurodymų ir paiso naudojimo rekomendacijų“, – sako S. Fedotovas. Pasak Augalininkystės tarnybos vadovo, atsižvelgiant į praeitų metų patirtį, šiemet patikrinimas prasidės anksčiau ir bus intensyvesnis. Šiemet, kaip ir pernai, specialistai atidžiai stebės grūdinių ir ankštinių kultūrų pasėlių laukus, kad įsitikintų, ar augintojai AAP, sudėtyje turinčius veikliosios medžiagos glifosato, naudoja pagal paskirtį ir jais nepiktnaudžiauja prieš derliaus nuėmimą apdorodami nepiktžolėtus pasėlius. Ypatingą dėmesį Augalininkystės tarnybos specialistai kreips į tai, prieš kiek laiko iki nuimant derlių buvo naudoti glifosato veikliosios medžiagos turintys herbicidai.

Labai svarbu, jog žemdirbiai suprastų, kad jų veikloje naudojamos pavojingos medžiagos, kurių neteisingas naudojimas gali sukelti pavojų ne tik jiems patiems, bet ir kitų žmonių sveikatai ar gyvūnams bei užteršti maistą ir aplinką.

Pastebėję, kad grūdinių ir ankštinių kultūrų pasėliai purškiami, prašome apie tai nedelsiant informuoti Augalininkystės tarnybos regioninius skyrius (telefonai nurodyti interneto svetainėje www.vatzum.lt), „Pasitikėjimo linijos“ telefonu (8 5) 270 80 80 arba el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.. Gavę tokią informaciją Augalininkystės tarnybos specialistai tikrins, ar purkštų javų derlius yra nuimamas laikantis nustatytų reikalavimų.

Parengta pagal Valstybinės augalininkystės tarnybos prie Žemės ūkio ministerijos informaciją.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode