12proc
Riziką susirgti sumažins skiepai

Kasmet Lietuvoje vis daugiau susergama meningokokine infekcija, kuri pavojinga įvairaus amžiaus žmonėms, tačiau dažniau serga iki tol sveiki buvę ikimokyklinio amžiaus vaikai. Liga dažniausiai pasireikškia epidemijomis, dažniausiai žiemos, pavasario mėnesiais. Kad būtų sumažinta ligos rizika, UAB „Šeimos sveikatos centras“ dalyvavo Mažeikių rajono savivaldybės visuomenės sveikatos rėmimo specialiojoje programojepagal priemonę „Sveikatos priežiūros įstaigų teikiamų paslaugų kokybės, prieinamumo užtikrinimas, parama gyventojų sveikatos priežiūrai, sveikatos priežiūros specialistų mokymas“.

Pradėjo skiepyti

Programos tikslas pagerinti susirgimų meningokokine infekcija kontrolę ir sveikatos kokybę ikimokyklinio amžiaus vaikams skiriant skiepus nuo meningokokinės infekcijos. Numatyta paskiepyti 15–20 pacientų. Intervalas tarp skiepų – 2 mėn.

Už gautas pagal programąlėšas nupirktos vakcinos ir jau pradėti skiepyti ikimokyklinio amžiaus vaikai, kuriems padidėjusi rizika susirgti meningokokine infekcija.

Pavojinga liga

      Kaip informuoja Užkrečiamųjų ligų ir AIDS centras, meningokokinė infekcija - tai ūmi bakterinė infekcija, kurios sunkiausios klinikinės formos – žaibinis sepsis ar pūlingas meningitas. Šią infekciją sukelia Neisseria meningitidis – gramneigiama bakterija. Ši infekcija paplitusi visame pasaulyje.

      Infekcija plinta oro lašeliniu būdu, imlūs asmenys artimo kontakto metu užsikrečia per kvėpavimo takus. Užkrėsti gali tiek sergantis asmuo, tiek sveikas bakterijų nešiotojas. Bakterijų nešiojimas gali tęstis iki kelių savaičių. Inkubacinis periodas svyruoja 1–10 dienų.

      Ankstyvieji meningokokinės ligos požymiai panašūs į peršalimo ligų: karščiavimas, galvos skausmas, šaltkrėtis, sprando raumenų sustingimas, vėmimas. Ligai progresuojant ligos eiga sunkėja – išryškėja odos bėrimas.

      Gydymui naudojami antibiotikai. Susirgus rekomenduojama kreiptis į asmens sveikatos priežiūros įstaigą, savo šeimos gydytoją, kuris skirs atitinkamą gydymą.

      Kaip ir kitų infekcijų atveju, svarbu užtikrinti kuo mažesnį sergančio asmens kontaktavimą su sveikais asmenimis. Antimikrobinė profilaktika rekomenduojama tik asmenims, glaudžiai kontaktavusiems su ligoniu.

      Meningokokinės vakcinos įskiepijimas rekomenduojamas asmenims, vykstantiems į didelės meningokokinės infekcijos rizikos šalis. Tėvams ar globėjams pageidaujant  paskiepyti savo vaiką ar pasiskiepyti patiems nuo meningokokinės infekcijos reikėtų kreiptis į savo asmens sveikatos priežiūros įstaigą.
 

UAB „Šeimos sveikatos centras“

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode