Darom/juosta
Atsakingiau naudokime antibiotikus

Artėjant Europos supratimo apie antibiotikus dienai Kauno klinikų medikai visuomenę ragina atsakingiau naudoti antibiotikus, o apie jų vartojimą pasikonsultuoti su gydytoju.

„Turime atsižvelgti į tai, jog daugėja pacientų, kuriems infekcijas sukelia antibiotikams atsparūs mikroorganizmai. Dėl šios priežasties mūsų klinikos medikai įvairias infekcijas gydo kartu su gydytojais mikrobiologais“, – teigia Kauno klinikų Ortopedijos traumatologijos klinikos vadovas prof. Alfredas Smailys.

Infekcijos po sąnario endoprotezavimo operacijos – yra reta, tačiau labai sudėtinga komplikacija, kartais reikalaujanti daugkartinių operacijų ir ilgalaikio antibiotikoterapijos kurso. „Ne paslaptis, jog mikroorganizmų atsparumas antibiotikams didėja, todėl reikia ypatingai atsakingai paskirti gydymą. Mūsų klinikoje šiuo metu dirba daugiaprofilinė komanda, susidedanti iš gydytojų mikrobiologų ir ortopedų traumatologų, kurie, atlikę nuodugnius tyrimus ir įvertinę paciento ligos istoriją, skiria atitinkamus antibiotikus. Tai užtikrina saugesnį vaistų vartojimą ir efektyvesnį gydymą“, – komentuoja prof. A. Smailys.

Kauno klinikų Laboratorinės medicinos klinikos vadovės prof. Astros Vitkauskienės teigimu, apie netinkamą antibiotikų vartojimą kalbama jau keleri metai. „Šiandieną ypatingas dėmesys turėtų būti skiriamas ne teigiamoms antibakterinio vaisto pusėms, tačiau sukeliamiems šalutiniams poveikiams ir pasekmėms. Tik racionali antibiotikų terapija sudaro sąlygas išgydyti infekciją atsakingai juos vartojant ir skiriant tik tada, kai jos neįmanoma įveikti kitomis priemonėmis“.

Racionali terapija – tai gydymas tinkama doze antibiotikų, išlaikant reikalingą gydymo trukmę. Profesorius A. Smailys kartu su kolegomis gydytoju ortopedu traumatologu Justinu Stučinsku ir gydytoju rezidentu mikrobiologu Luku Cemnalianskiu vyko į Charite ligoninę Berlyne, kurioje stebėjo, kaip dirba komandos, gydančios infekcijas. Vėliau Kauno klinikose nuspręsta įdiegti naują su implantais susijusios infekcijos diagnostikos ir gydymo algoritmą Kauno klinikų pacientams. „Jeigu kūnas neigiamai sureaguoja į sąnarių endoprotezavimo operaciją, nuo pat protezo išėmimo iki naujo įdėjimo ir infekcijos gydymo dirba įvairių sričių medikai. Žmonės, žinodami mūsų  klinikos praktiką, atvyksta gydytis iš daugelio kitų miestų“, – teigia prof. A. Smailys.

Endoprotezavimo sektoriaus vadovas prof. dr. Šarūnas Tarasevičius pabrėžia: „Skiriant antibiotiką su implantais susijusios infekcijos gydymui svarbu ne tik sukėlėjo jautrumas ar atsparumas, bet ir aktyvumas prieš biofilmą bei biologinis prieinamumas“. Tik mikrobiologiškai ištyrus ligos sukėlėją, išvengiama neadekvataus antibiotikų skyrimo. Racionalus antibakterinis gydymas – kuomet skiriami siauriausio spektro antibiotikai, geriausiai veikiantys konkretų sukėlėją ir mažiausiai kitas organizmo bakterijas. Įvairių specialybių gydytojams saugiai paskirti antibiotikus konkrečiu atveju visada padeda konsultacijos su gydytoju mikrobiologu.

Kauno klinikų informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode