Darom/juosta
Spalio 24-oji – Pasaulinė poliomielito diena

 

Pastaraisiais metais Lietuvoje skiepijimo apimtys nuo poliomielito buvo gana aukštos, tačiau pasaulyje poliomielito viruso cirkuliacija nėra sustabdyta. Nacionalinio visuomenės sveikatos centro prie Sveikatos apsaugos ministerijos Panevėžio departamento (toliau – Panevėžio departamentas) specialistai atkreipia dėmesį į šią pavojingą ligą ir primena, kad išlieka įvežtinio poliomielito rizika.

Poliomielito kontrolės priemonė – skiepai

Lietuvoje vaikai nuo poliomielito yra skiepijami 5 vakcinos dozėmis (2, 4, 6, 18 mėnesių bei 6-7 metų). Panevėžio departamento duomenimis, 2015 metais skiepijant 1 metų amžiaus vaikus nuo poliomielito, skiepijimo apimtys buvo pakankamos ir siekė 97,9 proc.

Kaip užsikrečiama poliomielitu?

Poliomielitas yra ūmi virusinė infekcija, plintanti fekaliniu oraliniu keliu. Šia liga užsikrečiama per maistą, vandenį ar nešvarias rankas.

Ligos simptomai

Poliomielito inkubacinis periodas trunka 3-35 dienas, dažniausiai 7-14 dienų. Liga prasideda ūmiai, trunka 2-4 d. ar savaitę. Simptomai gali būti panašūs į peršalimo ir prasidėti karščiavimu, galvos, raumenų skausmu, pykinimu, vėmimu. Skiriamas neparalyžinis ir paralyžinis poliomielitas. Paralyžiniam poliomielitui būdinga dvibangė ligos eiga. Ligai progresuojant, kyla antroji banga, kuri pasireiškia dideliu karščiavimu 39 – 40oC, sustiprėjusiu galvos, kojų, nugaros raumenų skausmu, paralyžiais. Paralyžiai dažniausiai nesimetriški, dažniau pažeidžiami kojų nei rankų raumenys ir stambūs raumenys dažniau negu smulkūs. Sveikimo periodas užtrunka keletą mėnesių, neretai raumenų funkcija visiškai neatsistato. Sunkiausia būklė būna, kai paralyžiuojami kvėpavimo raumenys ir diafragma, pažeidžiamos pailgosios smegenys, nes sutrikus kvėpavimui ir kraujotakai žmogus gali mirti. Specifinių gydymo priemonių nuo šios ligos nėra.

Patarimai keliautojams

Panevėžio departamento specialistai, prieš keliaujant į kitas šalis, pataria pasidomėti, kokios ligos plinta toje šalyje, kokios yra šių ligų profilaktikos priemonės. Vykstant į svečias šalis kartu su vaikais, svarbu įsitikinti, ar jie yra paskiepyti visais Lietuvos Respublikos profilaktinio skiepijimo kalendoriuje nurodytais skiepais. Suaugusiems asmenims verta pasikonsultuoti su savo šeimos gydytoju apie skiepus ir kitas infekcinių ligų profilaktikos priemones. Kelionės metu labai svarbu laikytis asmens higienos taisyklių (stengtis kuo dažniau plauti rankas), gerti tik švarų vandenį, valgyti tik rūpestingai termiškai paruoštą maistą bei vengti artimo kontakto su sergančiais žmonėmis.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode