Darom/juosta
Šiaulių ligoninės Ausų, nosies, gerklės ligų skyrius: nuo sąstingio iki proveržio

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje vykstančios permainos svarbios ir gydymo įstaigos vadovams, ir pacientams. Atsinaujino gydytojų kolektyvas, įsisavinamos naujos metodikos, diegiama moderni įranga, mažėja eilės ne tik pas gydytojus specialistus, bet ir planinėms operacijoms. Nepastebėti pažangos jau neįmanoma, nes auga skyriuje gydomų bei operuojamų pacientų skaičius.

 

Patirtis ir entuziazmas – šalia

Respublikinės Šiaulių ligoninės Ausų nosies gerklės ligų skyriaus vedėjas Audrius Blauzdžiūnas skyriui vadovauja pirmus metus. Prieš du dešimtmečius šiame skyriuje otorinolaringologo darbą pradėję specialistas puikiai žino ne tik skyriaus specifiką, bet ir pacientų poreikius. Skyriaus veikla, kelerius metus jautusi nedidelį sąstingį, per praėjusius metus aktyvėjo, atvyko dirbti naujų specialistų. Šiandien drauge su vedėju skyriuje dirba otorinolaringologai Vanda Mažvilienė, Paulius Vaičiulis, Jelena Antuševa, Jurgita Domarkienė, Liudas Liauba, Aurelija Baniukaitienė, Jolita Stankūnienė. Augustinas Mažvila konsultuoja mažuosius pacientus Moters ir vaiko klinikoje.

Gydytojų amžius ir patirtis skirtingi. Otorinoloaringologė V. Mažvilienė jau sukaupusi trijų dešimtmečių darbo patirtį, o P. Vaičiulis – jaunas specialistas, gavęs puikią diagnostinę, gydomąją ir chirurginę patirtį rezidentūros metu, skyriuje dirba antrus metus. „Gražus patirties ir entuziazmo derinys duoda puikių rezultatų“, – sako skyriaus vadovas.

Respublikinės Šiaulių ligoninės medicinos direktorė, laikinai einanti generalinio direktoriaus pareigas, Vaiva Makštutienė ypač vertina Ausų nosies gerklės ligų skyriaus naujojo vadovo bei kolektyvo norą atsinaujinti, taikyti pacientams pažangiausius diagnostikos bei gydymo metodus. Ypač svarbi naujovė – metų pradžioje pradėta taikyti kalbinė audiometrija. Kas mėnesį skyriaus otolaringologė surdologė dr. Alina Kuzminienė konsultuoja per 100 pacientų, turinčių klausos sutrikimų. Anot A. Blauzdžiūno, klausai tirti atliekami diagnostiniai tyrimai: otoskopija, ausies endoskopija, mikroskopija, timpanometrija, akustinė refleksometrija, toninė audiometrija, o nuo Naujųjų metų ir naujasis tyrimas – kalbinė audiometrija. Šis tyrimas padeda nustatyti ne tik tai, ką žmogus girdi, bet ir kaip girdi, kaip supranta kalbą. Jis ypač naudingas pritaikant klausos aparatą.

Pagrindinė pagalba – chirurgija

Daugumai ligonių, gydomų Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje, taikoma chirurginio profilio medicinos pagalba. Buvo laikas, kai skyriuje gydyta nemažai pacientų dėl pūlingos ausų patologijos. Dabar šių operacijų labai sumažėjo, pagerėjus žmonių požiūriui į savo sveikatą. Daugiau dėmesio skiriant ūmios patologijos diagnostikai ir gydymui, užkertamas kelias ligai pereiti į lėtinę formą. Sumažėjo sergamumas lėtiniais otitais, sumažėjo ir jų komplikacijų, dėl to sumažėjo ir ausų operacijų skaičius.

Tačiau pastebimai daugėjo nosies, veido daubų, gerklų endoskopinių bei mikrochirurginių operacijų. Tai susiję su pagerėjusia šių ligų diagnostika, bei atsinaujinusia ir tausojančia chirurgine technika.

Dažnai pacientus tenka operuoti dėl nosies pertvaros problemų, lėtinio sinusito, nosies polipozės, nosies kriauklių patologijos.

Gerklės patologijai gydyti taip pat taikomas chirurginis gydymas. Dažniausiai atliekamos nosiaryklės ir gomurio tonzilių operacijos, minkštojo gomurio operacijos.

Minkštasis gomurys, liežuvėlis, gomurio tonzilės dažnai operuojami, sprendžiant ir knarkimo problemas. Šią problemą galima spręsti tradiciniu chirurginiu metodu, kuris pacientui nekainuoja.

Yra ir kita galimybė – operuoti prieš kelerius metus įsigytu brangiai kainavusiu radijo dažnio koabliatoriumi. Operuojant šiuo prietaisu kai kuriais atvejais būna trumpesnis pooperacinis gijimo laikas, geresnis rezultatas. Tačiau šioms operacijoms reikalingi vienkartiniai antgaliai, kainuojantys apie 160-190 eurų. Ligonių kasos jų nefinansuoja, tad įsigyti turi pats pacientas.

Otorinolaringologai atlieka ir mikroskopines operacijas. Jos taikomos operuojant ausis, gerklų polipus, balso stygų mazgelius. Atliekamos ir endoskopinės nosies ir veido daubų operacijos, kurių pastaruoju metu ženkliai daugėjo. Jų metu labiau išsaugomos anatominės bei funkcinės nosies struktūros, jos yra mažiau žalojančios, mažesnė komplikacijų rizika. Ne visi ligoniai gydomi chirurgiškai. Konservatyvūs gydymo būdai taikomi ūmių klausos nervų, vestibiulinės sistemos patologijai šalinti.

Operacinėse moderni įranga

Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje yra trys operacinės: dvi stacionaro skyriuje ir ambulatorinė operacinė, įrengta priėmimo kabinete. Čia teikiama skubi pagalba: susiuvamos nedidelės žaizdos, dažniausiai trauminės, ir pacientas išleidžiamas gydytis namo.

Stacionaro operacinėje yra ir mikroskopas, kuris dažniausiai naudojamas, atliekant ausų operacijas, gerklų operacijas. Taip pat yra modernus narkozės aparatas, šiuolaikiška stacionari operacinės lempa, endoskopai, kuriais atliekamos nosies poliozės, veido daubų ir kitos endoskopinės nosies operacijos, elektrokauteris kraujavimui stabdyti.

Elektrokauteris, endoskopai, naudojami ne tik operacinėse, bet ir diagnostikos bei apžiūrų kabinete. Tai pat yra galvinės lempos.

Operacinėse specialistai naudoja borus, šeiverį nosies polipų operacijoms, mikrochirurginius gerklų bei ausų operacijų įrankius.

Otorinolaringologai viliasi, jog skyrius sulauks ir daugiau naujovių. Pasak skyriaus vadovo, visame civilizuotame pasaulyje yra įrengiamos ausų, nosies, gerklės ligų specialisto darbo vietos, kuriose sukomplektuota visa reikiama įranga. Daugelį metų ligoninės vadovų prašoma įsigyti šias specialias darbo vietas, tačiau galimybių vis dar nėra.

Skyriuje yra ir videosistema, kurią ruošiamasi atnaujinti.

Ligoniai negali piktnaudžiauti

Konsultacijų poliklinikos Ausų, nosies, gerklės ligų konsultacijų padalinyje triūsia visi skyriuje dirbantys otorinolaringologai. Gydytojai pastebi, jog daug ligonių piktnaudžiauja priėmimo kabineto darbu ir kreipiasi čia dėl lėtinių ligų, kai skubi pagalba tikrai nereikalinga. Net turėdami šeimos gydytojo siuntimą dėl lėtinių ar užsitęsusių ligų, nelaukia konsultacijos konsultacijų poliklinikoje, bet ateina pasitikrinti į priėmimo skyrių.

Planinių operacijų laukiantys pacientai registruojami į atskirą žurnalą. A. Blauzdžiūnas sako, jog ligonis operacijai turi atvykti pasirengęs: būtina turėti ne tik šeimos gydytojo siuntimą, bet ir reikiamų tyrimų rezultatus. Su jais atvykus bus paskirta tiksli operacijos data. Jei paskirtu laiku iškyla problemų ir žmogus negali atvykti į operaciją, apie tai jis turi informuoti registratūrą. Kai žmogus praneša apie neatvykimą kuo anksčiau, į likusią laisvą vietą įrašomas kitas pacientas. Medikai pastebi, jog augantis žmonių atsakingumas taip pat padeda trumpinti eiles. Šiuo metu planinėms operacijos tenka laukti apie 2-3 savaites. Yra buvę, kai laukti tekdavo nuo 3 iki 6 mėnesių.

Rezultatai gerėja

2015 metais skyriuje buvo atlikta 1500 operacijų, o pernai – tik 1000 operacijų. Mažėjimui, pasak vedėjo, buvo objektyvios jau minėtos priežastys, kurias per praėjusius metus pavyko įveikti:

priimta daugiau gydytojų, pakeista operacijų registravimo tvarka. Tad šiais, 2017 metais, tikimasi proveržio.

Ausų, nosies, gerklės ligų skyriuje gydomi ir vaikai, ir suaugusieji. Jame yra 20 lovų. 13 skirtos skyriaus pacientams, dvi – skyriuje dirbančių veido ir žandikaulių chirurgijos specialistų pacientams, dvi – pooperacinės lovos, bei trys dienos chirurgijos paslaugos pacientams skirtos lovos. Pasak skyriaus vyresniosios slaugytojos Vilmos Mendelienės, praėjusiais metais skyriuje gydyta 1200 pacientų, iš kurių 738 – suaugusieji.

Dienos chirurgijos paslaugos taikytos 429 pacientams. 47 pacientams atliktos veido žandikaulių chirurgijos specialistų paslaugos. Yra nustatyta tvarka, kokia patologija gydoma taikant dienos chirurgijos paslaugą, ir šios tvarkos griežtai laikomasi. Taikant dienos chirurgijos paslaugas, pacientas gali būti gydomas iki 48 valandų. Pernai 429 pacientams buvo taikytos dienos chirurgijos paslaugos. Šiems pacientams gali būti operuojamos tonzilės, ryklės patologija, adenoidai, nosies kriauklės patologija, gerybiniai augliukai. Jei diagnozuojami piktybiniai augliai, pacientas perkeliamas į Onkologijos kliniką. Per praėjusius metus skyriuje diagnozuotos 29 onkologinės ligos.

Ausų, nosies, gerklės ligų skyriaus specialistų darbą vertina ne tik ligoninės administracija. Pacientai taip pat negaili gerų žodžių, padėkų, kurie kolektyvą skatina stengtis dar labiau.

Reklama: nosies operacijos

Zita Katkienė, VšĮ Respublikinės Šiaulių ligoninės viešųjų ryšių specialistė

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode