Darom/juosta
Ar skiepijant pacientus visur laikomasi nustatytų reikalavimų?

Pradėjus aktyviau skiepyti šalies gyventojus nuo COVID-19, pasipylė ir neigiami atsiliepimai. Nusiskundimų gavo ir Budas.lt redakcija. Skundžiamasi, jog kai kurios Mažeikių gydymo įstaigos nesilaiko skiepų instrukcijos reikalavimų, atsiranda nepageidaujami šalutiniai poveikiai. Ypač tokie nusiskundimai vyrauja tarp švietimo įstaigų darbuotojų, kurių dauguma paskiepyti AstraZeneca vakcina.

 

 

Įvardijo gydymo įstaigą

Viena mažeikiškė švietimo atstovė kreipusis į Budas.lt (redakcijai tapatybė žinoma) tvirtino, jog vienoje Mažeikių gydymo įstaigoje, kur buvo paskiepyta AstraZeneca vakcina, niekas prieš tai nesidomėjo, kas, pasak jos, nurodoma skiepų instrukcijoje, ar ji neserganti onkologine liga, ar nėra alergiška ir kt.

Nei skundo autorei, nei redakcijai nepavykus susisiekti su minėtos įstaigos direktoriumi, paprašėme situaciją pakomentuoti Mažeikių rajono savivaldybės Aplinkos ir sveikatos apsaugos skyriaus vyr. specialistės (savivaldybės gydytojos) Daivos Jurkūnienės. Medikės atsakymas buvo lakoniškas: „Visos ASPĮ (asmens sveikatos priežiūros įstaigos, – red. past.) privalo laikytis nustatytų reikalavimų“.

Šalutinis poveikis – normalu

Dėl blogos po skiepo savijautos: pakylančios kūno temperatūros iki 39 ir daugiau laipsnių, alerginių reakcijų, įvairių skausmų nusiskundė ir ne tik ši moteris. Pasidomėjus, dažnam paskiepytam minėta vakcina atsirado ryškių šalutinių poveikių. Pasak Valstybinės vaistų kontrolės tarnybos (VVKT), nepageidaujamas šalutinis poveikis į vakcinas – normali organizmo reakcija.

Taip pat VVKT pabrėžia, kad visos Lietuvos rinkoje šiuo metu esančios vakcinos yra registruotos Europos Sąjungoje. Tai reiškia, kad jos yra saugios, veiksmingos ir atitinka visus Europos Sąjungos kokybės standartus.

 

„Vakcinų nuo COVID-19 ligos kokybė, saugumas ir veiksmingumas yra įrodytas didelės apimties klinikiniuose tyrimuose. Tyrimų metu dažniausiai užfiksuotos nepageidaujamos reakcijos į vakcinas buvo skausmingumas injekcijos vietoje, rankos skausmas, šaltkrėtis, karščiavimas, nuovargis, galvos ir raumenų skausmas, bendras negalavimas. Dažniausiais šios reakcijos buvo lengvos arba vidutinio sunkumo ir praeidavo po kelių dienų“, – teigia Valstybinės vaistų kontrolės tarnybosatstovė spaudai Aistė Tautvydienė.

 

Privalo laikytis reikalavimų

VVKT primena, kad kiekvienos registruotos vakcinos nuo COVID-19 preparato charakteristikų santraukoje ir pakuotės lapelyje yra nurodyta, kokių atsargumo priemonių turi laikytis sveikatos priežiūros specialistai ir pacientai, kad vakcinos būtų vartojamos saugiai ir veiksmingai; kokie nepageidaujami poveikiai buvo pastebėti klinikinių tyrimų metu ir vakcinoms esant rinkoje. Pasireiškus nepageidaujamoms reakcijoms, sveikatos priežiūros specialistai ir gyventojai raginami apie jas pranešti. Kiekvienas pranešimas apie įtariamas nepageidaujamas reakcijas (ĮNR) į vakcinas nuo COVID-19, kurio VVKT sulaukia, yra kruopščiai įvertinamas ir perduodamas į Europos vaistų agentūros saugumo duomenų bazę. Iš visų ES šalių patekusi informacija apie ĮNR vertinama patyrusių ekspertų, siekiant nustatyti vakcinų keliamos rizikos tikimybę, pavojingumą ir rizikos veiksnius. Prireikus, imamasi reikiamų veiksmų kilusioms rizikoms suvaldyti ir pacientams apsaugoti.

Specialistai įpareigoti pranešti

VVKT taip pat ragina sveikatos priežiūros specialistus (gydytojus, slaugytojus), gavusius informacijos apie pacientų ĮNR, kiek galima greičiau, bet ne vėliau kaip per 15 dienų nuo ĮNR atsiradimo ir (ar) informacijos apie tai gavimo dienos, pranešti apie tai VVKT.

Sveikatos priežiūros specialistai ar pacientai turėtų pateikti VVKT informaciją ir tais atvejais, jeigu pastebima, kad vakcina buvo neveiksminga (t. y., jei praėjus vakcinos informaciniuose dokumentuose nurodytam laikui, per kurį turi susidaryti apsauga nuo COVID – 19 ligos, asmuo susirgo šia liga). VVKT taip pat laukia pranešimų apie vakcinų perdozavimo atvejus bei pasitaikiusias vartojimo klaidas, nepriklausomai nuo to, ar tai sukėlė nepageidaujamą poveikį, ar ne.

Pranešti galima: tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrvSpecialist;užpildant pranešimo formą, skirtą specialistams (ją galima rasti https://www.vvkt.lt/index.php?1399030386) ir atsiunčiant el. paštu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį..

Informuoti gali ir pacientai

Šalutinį vakcinų poveikį gali registruoti ir patys vartotojai. Pranešimą galima pateikti šiais būdais: tiesiogiai užpildant formą internetu https://vapris.vvkt.lt/vvkt-web/public/nrv; užpildant pranešimo formą, skirtą pacientams (ją galima rasti   https://www.vvkt.lt/index.php?4004286486) ir atsiunčiant elektroniniu paštu (adresu Šis el. pašto adresas yra apsaugotas nuo šiukšlių. Jums reikia įgalinti JavaScript, kad peržiūrėti jį.); nemokamu telefonu 8 800 73 568.

Atkreipiame dėmesį, kad teikiant pranešimą apie ĮNR, VVKT yra reikalinga tik kontaktinė informacija, kad reikalui esant, būtų galima susisiekti, taip pat būtina nurodyti savo amžių ir lytį, nes šie duomenys yra svarbūs tiriant ir vertinant veiksnius, dėl kurių kai kurie pacientai gali patirti tam tikras ĮNR. Kiti asmeniniai duomenys, tokie kaip vardas, pavardė, profesija ir pan., VVKT nėra renkami. Visa pranešime pateikta informacija yra saugi ir konfidenciali. Jei pacientas nenori pranešimo apie patirtą ĮNR pateikti pats, gali paprašyti, kad tai už jį padarytų kitas asmuo, pavyzdžiui, sveikatos priežiūros specialistas ar vaistininkas.

Budas.lt nuotr.

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode