Darom/juosta
Praktinis vadovas padės puoselėti miestų medžius

praktinisNe tik kraštovaizdžio specialistams, arboristams, įmonėms, prižiūrinčioms želdinius, bet ir  kiekvienam žmogui, kuriam rūpi miestų medžiai, pravartu susipažinti su praktiniu želdinių priežiūros ir apsaugos vadovu.

Leidinį „Europos medžių priežiūra: praktinis vadovas“, kuris dabar išverstas į lietuvių kalbą, yra  išleidusi Europos arboristikos taryba. Jį sudaro trys dalys – Europos medžių ir palmių sodinimo, Europos medžių genėjimo ir Saugaus darbo praktikos vadovai. 

„Medžiai – vienas vertingiausių gamtos elementų miestuose, jų dėka kvėpuojame švaresniu oru, turime pavėsį karštomis vasaros dienomis, jų draugijoje ilsimės. Todėl svarbu jais rūpintis nuo  mažų sodinukų, sodinti pagal specialistų rekomendacijas, tinkamai prižiūrėti, kad ir ateityje miestuose netrūktų žalumos. Ypač svarbi taisyklinga brandžių medžių priežiūra, nes būtent jie kuria švarią, žalią aplinką mieste. Dalindamiesi šiuo leidiniu norime atkreipti ne tik želdinių priežiūros specialistų, bet ir visuomenės dėmesį, kad miesto medžiais turime rūpintis visi kartu“ – sako Aplinkos ministerijos Gamtos apsaugos politikos grupės vyr. specialistė Laura Cimbalistaitė.

Pirmojoje vadovo dalyje pateikiama informacija ir rekomendacijos apie lapuočių, spygliuočių ir palmių sodinimą – tipiškų komercinių medelynų medžių, standartinio dydžio gatvių medžių, kurie sodinami kaip labiausiai tinkantys augti Europos miestų sąlygomis. Aprašyti kokybiškų sodmenų kriterijai, medžių poreikiai, sodinimo vietos paruošimas, sodinimo procesas ir priežiūra po jo. 

Antrojoje siekiama suderinti medžių genėjimo praktiką skirtingose šalyse ir siūloma ją taikyti visiems organizuojantiems, vadovaujantiems medžių genėjimo darbams, juos vykdantiems. Joje aprašoma medžių biologija, genėjimo pjūviai, periodiškumas skirtingais amžiaus tarpsniais, lajos formavimo būdai, biologinės, estetinės ir praktinės genėjimo priežastys.

Trečiojoje dalyje apžvelgiami saugaus darbo standartai, įskaitant aukštuminį darbą, grandininių pjūklų naudojimą aukštyje, pateikiamos rekomendacijos darbuotojams, darbdaviams, nacionalinėms darbų saugos tarnyboms. Pabrėžiama, kad šiuos darbus gali atlikti tik kvalifikuoti specialistai, turintys tinkamą įrangą.

Susipažinti su į lietuvių kalbą išverstu praktiniu medžių priežiūros vadovu galima čiaskiltyje „Leidiniai“. Vertimą visuomeniniais pagrindais suredagavo gamtininkas Gintaras Venckus.

Aplinkos ministerijos nuotrauka

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode