Darom/juosta
Auganti stumbrų populiacija kelia didžiulį rūpestį

Kėdainių rajono savivaldybės meras Saulius Grinkevičius ir savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėjas Algimantas Žvikas įsitikinę, kad kuo skubiau sutelkus visas suinteresuotas puses – ministerijas, savivaldos atstovus, ūkininkus, medžiotojus, reikia imtis priemonių sprendžiant nevaldomos stumbrų bandos keliamas problemas ir grėsmę žmonėms.

Susiklosčiusi situacija neramina

Rajono savivaldybės merui S. Grinkevičiui nerimą sukėlė ir pastarasis įvykis, kai netoli Kėdainių tris stumbrus, bandžiusius pereiti geležinkelio bėgius, partrenkė krovininis traukinys.

„Šis įvykis sukėlė atgarsį visoje Lietuvoje. Neramu, nes dabar susiklosčiusi tokia situacija, kad esame per žingsnį nuo tragedijos. Po šio įvykio nedelsdamas kreipiausi į aplinkos ir susisiekimo ministrus. Rašte dar kartą atkreipiau dėmesį į didelę augančios stumbrų populiacijos problemą ir paprašiau atsakingas institucijas ją kuo greičiau išspręsti. Kėdainiuose šią problemą mes matome jau penkerius šešerius metus. Girdėjau, kad tris ar keturis stumbrus ketinama išvežti į Varėnos rajoną, tačiau tai visos problemos neišspręs. Todėl labai tikiuosi, jog šie žingsniai ir raginimai duos apčiuopiamos naudos“, – kalbėjo S. Grinkevičius.

Vis dažniau pastebimi šalia automagistralės

Rajono vadovo teigimu, su Kėdainių krašto ūkininkais, kurių pasėlius stumbrai apniokoja arba visai sunaikina, apie šią bėdą kalbama jau seniai. Mūsų ūkininkai labai kenčia nuo stumbrų daromos žalos, nes kai kurių jų dirbamos žemės plotai ribojasi su miškais ir, deja, kasmet skaičiuojami dideli nuostoliai.

„O konkretaus sprendimo iki šiol taip ir nėra. Be to, stumbrai ne tik daro žalą ūkininkams, bet vis dažniau pastebimi ir netoli žmonių gyvenamųjų zonų ir intensyvaus eismo kelių. Pastaruoju metu jie pastebėti netoli judrios tarptautinės automagistralės „Via Baltika“. Esame netoli tragedijos. Baisu ir pagalvoti, kas atsitiktų, jei stumbrai dienos ar nakties metu sugalvotų išeiti į važiuojamąją dalį, todėl atėjo laikas imtis rimtų priemonių“, – sakė S. Grinkevičius.

Problemą reikia spręsti kompleksiškai

Didėjanti stumbrų populiacija neramina ir rajono savivaldybės administracijos Žemės ūkio ir aplinkosaugos skyriaus vedėją A. Žviką.

„Ne tada laikas galvoti apie gaisro gesinimą, kai jau dega. Gaisrui reikia užkirsti kelią. Todėl stumbrų keliamasproblemas, užkertant joms kelią, reikėtų spręsti kompleksiškai – išklausant rajono vadovų, ministrų, ūkininkų, medžiotojų, ūkininkų nuomones ir pasiūlymus. Mes turime suprasti, kad stumbrai vis dažniau pastebimi prie magistralės „Via Baltica“, nes sparčiai didėjančiai bandai maža ploto, todėl stumbrai ieško naujų vietų, o ir tvoras, saugančias šį greitkelį, jiem išversti būtų vienas juokas. Manau, kad reikia dėti visas pastangas, jog didelei nelaimei būtų užbėgta už akių“, – įsitikinęs A. Žvikas.

Bandoje – apie 130 gyvūnų

Šiuo metu stumbrų, įrašytų į Lietuvos raudonąją knygą, skaičius mūsų rajone siekia net 130. Kasmet banda vidutiniškai pasipildo dar po tris dešimtis jauniklių.

Didžioji stumbrų banda gyvena Vilainių seniūnijoje. Dalis šių gyvūnų – maždaug keturios dešimtys − yra atsiskyrę ir pastebimi Pelėdnagių seniūnijoje, Juodkiškio miškų pusėje.

Specialistų skaičiavimais, 2015 metais stumbrai ūkininkams nemažų nuostolių padarė 590 ha plote, o visiškai sunaikino – 75 ha pasėlių. 2016-aisiais pažeistas plotas siekė 496 ha, sunaikintas – 56 ha.

„Priskaičiuota žala už praėjusius metus siekė beveik 68 tūkst. eurų, o 2015 metais – 93 tūkst. eurų. Galbūt ta žala, kurią atlygina Aplinkos ministerija, ir atrodo nedidelė, bet kai reikia nustatyti jos dydį, nuolat kyla konfliktai ir nesutarimai su ūkininkais dėl gyvūnų nusiaubtų teritorijų ribų“, – kalbėjo A. Žvikas.

Kaimyninė Lenkija, kurioje taip pat migruoja nemaži būriai šių gyvūnų, planuoja stumbrus išbraukti iš Raudonosios knygos ir leisti nustatytą jų skaičių sumedžioti. Lietuvoje tokie planai nesvarstomi.

Kėdainių rajono savivaldybės informacija

Taip pat skaitykite:

Nuorodų sąrašas

Nuorodų sąrašas

Powered by BaltiCode